O tom, že obyvatelia aj návštevníci podunajského regiónu sa radi zabávajú, svedčí množstvo kultúrnych akcií, ktoré jednotlivé obce usporadúvajú.

Jednou z najväčších kultúrno-spoločenských akcií v regióne sú Komárňanské dni, ktoré do mesta prilákajú počas svojho trvania desaťtisíce ľudí. Hlavnou náplňou udalosti, ktorá vyvrcholí 1. mája, sú koncerty lokálnych, ale aj celonárodne známych kapiel a spevákov zo Slovenska aj Maďarska, divadelné vystúpenia, rôzne športové akcie pre deti historické prehliadky a samozrejme nechýba ani gurmánska zložka.

Obrovskej popularite sa teší aj lokálny dvojdňový festival Lake up, ktorý na breh Mŕtveho ramena rieky Váh prináša populárnych hudobníkov zo Slovenska i Maďarska.

Populárnou akciou sú aj Westernové preteky, ktoré sa v septembri konajú v Iži. Skúsení jazdci tu pretekajú a závodia v rôznych disciplínach. Udalosť je spravidla doplnená celodenným programom pre deti. Prelom apríla a mája v Iži zase patrí Jazdeckým dňom.

Veľkej popularite sa teší aj trojdňové Medzinárodný festival amerických áut, ktorý do maďarského mesta Komárom prichádzajú z celej Európy. Tradičným obdobím pre toto podujatie je začiatok augusta a súčasťou festivalu je aj promenádna prehliadka v uliciach mesta.

NAAF3

Kravany nad Dunajom ponúkajú v máji kultúrnu akciu Nech žije prvý máj. Retro-akcia oslovuje návštevníkov i domácich koncertmi, chutnými domácimi špecialitami a remeselníckou výrobou. V tých istých dňoch do tejto obce prichádzajú aj nadšenci ležadlových bicyklov.

V Štúrove sa nedávno rozhodli obnoviť tradíciu z 50. rokov minulého storočia – Aquaphone. Most Márie Valérie medzi Štúrovom a Ostrihomom po druhej svetovej vojne nestál a neexistovalo iné spojenie medzi roztrhnutými rodinami, ako posielanie správ ponad vodu. V júni sa pri brehoch týchto miest zídu hudobníci, ktorí špeciálnym predstavením priblížia silu prenosu správy ponad Dunaj.

Ak zavítate začiatkom júla do Moče, užijete si Dni mostu priateľstva, v auguste sa tu zase koná Burčiakový festival. Obe akcie sa tešia vo svojom okolí veľkej popularite.

Návštevníci regiónu si obľúbili aj trhy a jarmoky, ktoré sa v mestách Komárno a Štúrovo konajú na jar, či pred vianočnými sviatkami. Vzduchom vtedy rozvoniavajú klobásy, ulice sa vtedy zaplnia remeselníkmi, predavačmi rôzneho umeleckého i praktického tovaru a všade panuje dobrá nálada.

Komárno – Komárňanské dni (apríl-máj); www.komarnanskedni.eu

Iža – Jazdecký deň (apríl-máj); www.iza.sk

Kravany nad Dunajom – Nech žije 1.máj (máj); www.kravany.com
Stretnutie ležadlových cyklistov na Slovenksu (máj)

Podunajsko – Jarné otvorenie pivníc (jún); www.otvorenepivnice.sk

Štúrovo – Aquaphone na Dunaji (jún); www.sturovo.sk

Kravany nad Dunajom – Vo víne je pravda… (jún); www.kravany.com

Moča – Dni mostu priateľstva (júl); www.obecmoca.sk

Komárno – Komárňanské leto (júl-august); www.komarno.sk

Štúrovo – Štúrovské hudobné leto (júl-august); www.sturovo.sk

Kravany nad Dunajom – Kanoe turistika (august); www.kravany.com

Moča – Burčiakový festival (august); www.obecmoca.sk

Kravany nad Dunajom – Festival rybárstva… (september); www.kravany.com

– Cyklomaratón Kravany n.Dunajom – Lábatlan (HU) (september)

Mužla – Oberačkové slávnosti (september); www.muzla.sk

Štúrovo – Trhy Šimon Júda (október); www.sturovo.sk

Komárno – Ondrejský jarmok (november); www.komarno.sk

Štúrovo – Vianočné trhy (december); www.sturovo.sk