CANON_CanonEOS70D_34499072-34546542_000

Navštívili sme malú, maďarskú dedinu pri severnom brehu Dunaja, aby sme sa dozvedeli, ako tam varia halászlé. Stretli sme sa s prekvapujúcimi faktami.

Pred výletnými plavbami, kúpaním a snívaním na dunajskom brehu si väčšina ľudí myslí na halászlé. Každý z nás pozná debaty o halászlé: pasírovať alebo nepasírovať, ako variť, ako pripraviť, akú papriku používať atď. Samozrejme, každý si je istý, že to jeho je najlepšie a ostatní urobí len slabé imitácie.

Už v prvej vete hovoríme o debatách, ale halászlé vie aj vytvoriť vzťahy. Podľa mňa len málo z nás počulo o tom, že maďarský a slovenský prezident, Andrej Kiska a János Áder sa zúčastnili na súkromnom stretnutí u Ádera a varili halászlé. Andrej Kiska dal aj obrázok na Facebook.

Obe krajiny sú viazané Dunajom, takže rybia polievka má svoje miesto aj v diplomacii, a pri dobrej rybacej polievke sa dá len spriateliť.

Okrem toho na južnom Slovensku žije prevažne maďarské obyvateľstvo, ktoré propaguje maďarské halászlé medzi Slovákmi. Netvrdím, že rybacia polievka odstráni všetky nepriateľské vzťahy, ale pozrime si, čo si myslia o rybacej polievke na severnom brehu Dunaja, v Moči.

Moča, dedinka na ceste medzi Komárnom a Štúrovom, má približne tisíc obyvateľov. Oproti leží maďarská obec Süttő, ktorá je známa hlavne vďaka svojmu vínu, a je jedným z najdôležitejších osídlení vo vínnej oblasti Neszmély. V Moči je takisto stáročná tradícia pestovania hrozna a výroby vína.

IMG_1768

Naozaj dobré vinárske oblasti sú úzko spojené s vodou, či už je to more, jazero alebo rieka, a odteraz tvárnosť vínnej oblasti – samozrejme okrem vína – určujú aj rybacie jedlá. Dôležité sú najmä rybacie polievky, ktoré väčšinou boli vyrobené z rýb, ktoré nemohli byť predané za dobrý peniaz. Bohužiaľ, rybársky priemysel postupne mizne, miestne reštaurácie sa snažia adaptovať staré krásne tradície s nie príliš presvedčivým úspechom. Je faktom, že pre halászlé neexistuje jednotný recept, niektorí sledujú tradície maďarskej obce Baja a konzumujú polievku s cestovinami, niektorí do nej dávajú aj zeleninu (aj keď to je už trošku iný žáner).

Rybacia polievka prezidentov je pasírovaná, kde sa v chutnej šťave stretávajú kapor, sumec a ich ikry. Teraz nasleduje obyčajný recept zo severného brehu Dunaja. Nie je z reštaurácií, ani od rybárov, je to jeden spôsob, akým miestni ľudia robia halászlé: cestoviny sú voliteľné, prevažne patrí k polievke čerstvý biely chlieb a samozrejme burčiak, alebo základným pravidlom je, že k polievke podávajú frankovku modrú, šiler (kláštorné) či kadarku, samozrejme z vinárstiev z Moče alebo z Mužly.

Pozrime si teda recept:

Pre 4 osoby:

  • 1,5 kg solené rybie filé (kapor, sumec)
  • 1 kg rybie drobky (hlava, plutvy, chvost) z rôznych rýb
  • 2 veľké cibule
  • 4 polievkové lyžice mletej červenej papriky
  • 10 dkg ikier
  • soľ
  • voda
  • 25 dkg cestovín

Drobky osolíme a s nakrájanou cibuľou dáme variť. Privedieme k varu, pridáme červenú papriku a varíme asi 30 minút pri veľkom ohni. Paprika sa musí úplne rozpustiť, rozvarená cibuľa taktiež zahustí šťavu. Potom šťavu odlejeme do inej nádoby.

Šťavu znovu privedieme k varu, do nej dáme rybie filé a varíme ďalších 10 minút.

Môžeme podávať s cestovinami alebo s čerstvým bielym chlebom, ale určite nesmie chýbať dobré víno, aby gastronomický zážitok bol dokonalý.

halfelvidek

Share this...
Share on FacebookShare on LinkedIn