1. Termálne pramene a spa

 

Región Podunajska je známy svojou bohatou ponukou termálnych prameňov a kúpeľov. Táto termálna voda priaznivo vplýva na pohybové ústrojenstvo a jeho choroby. Návštevníci regiónu si môžu vybrať z ponuky viacerých sezónnych ale aj celoročne prevádzkovaných rekreačných zariadení. Odporúčame navštíviť termálne kúpalisko v Komárne, termálne kúpalisko v Patinciach, Wellness hotel Patince alebo termálne kúpalisko Vadaš v Štúrove.

pramen-patince

….

2. Komárňanská pevnosť

 

Jeden z najnedobytnejších obranných komplexov svojej doby obopína mesto Komárno. Ide o najväčšiu pamiatku svojho druhu na Slovensku, ktorá je svojím rozsahom unikátna aj z európskeho hľadiska. Je najväčšou fortifikačnou stavbou bývalej Rakúsko-uhorskej monarchie. Aj preto je zapísaná v predbežnom zozname svetového dedičstva UNESCO. Pevnosť odolala v minulosti aj stotisícovej armáde tureckého pašu.

ferdinandska-brana-komaro

3. Rímsky vojenský tábor v Iži

 

Rímsky vojenský tábor Kelemantia sa nachádza 7 kilometrov východne od Komárna pri obci Iža, na brehu Dunaja. O tom, že Rimania v období najväčšieho územného rozmachu prišli až na ďaleký sever a prekročili rieku Dunaj, dnes už nik nepochybuje. Mementom ich niekdajšej prítomnosti je aj vojenský tábor Kelemantia, ktorý vznikol neďaleko obce Iža počas vlády cisára Marca Aurélia. Tábor bol súčasťou známeho obranného hraničného systému Limes Romanus, ktorý však v roku 179 padol po nájazde germánskych kmeňov.

kelemantia

4. Podunajská cyklotrasa

 

Podunajská čast Dunajskej cyklotrasy je tranzitnou regionálnou trasou, ktorá vedie popri rieke Dunaj a je súčasťou diaľkovej cyklomagistrály siete EuroVelo 6 vedúca v dĺžke 3653 km pozdĺž viacerých veľkých európskych riek.
Čast pozdĺž Dunaja je známa tiež ako Dunajská cyklistická cesta. Trasa Dunajskej cyklocesty je nenáročná, z toho dôvodu je vyhovujúca aj pre deti a starších ľudí, vhodná či už na cyklistickú túru, kolieskové korčule, beh alebo nordic walking.

cyklotrasa-eurovelo6

5. Historické centrum Komárna

 

Ak navštívite región Podunajska, určite si nenechajte újsť prehliadku historického centra Komárna. Začať môžete na Námestí generála Klapku, kde sa nachádza aj radnica mesta. Ide o ikonickú neorenesančnú budovu, ktorá sa pýši postavou husára hrajúceho Klapkov pochod každý deň o 10:00, 12:00, 14:00 a 16:00.  Na hlavnom námestí sa nachádza aj Zichyho palác, krásny zvonka i zvnútra. Pôvodne ho postavili v barokovom slohu, po ničivom zemetrasení  však prešiel obnovou a rozšírením v klasicistickom slohu. Dnes sa v bývalej kúrii nachádza stála expozícia Podunajského múzea v Komárne, ktorá sa venuje búrlivým rokom z obdobia života slávnych Komárňanov – spisovateľa Móra Jókaiho a skladateľa Franza Lehára. V tesnej blízkosti sa nachádza aj Dôstojnícky pavilón postavený v neogotickom štýle, pripomínajúcom anglickú gotickú architektúru. Na priečelí pavilónu sa nachádza nápis VIRIBVS VNITIS  (V jednote je sila – heslo Františka Jozefa I.) Pôvodne slúžila budova ako ubytovanie pre armádnych dôstojníkov a ich rodiny. Na nádvorí pavilónu sa nachádza mostík symbolizujúci spoluprácu Komárna a Komáromu, busta výskumníka Jána Selyeho či amfiteáter.

klapka ter

6. Most Márie Valérie v Štúrove

 

Most Márie Valérie spája mestá Štúrovo a Ostrihom na protiľahlých brehoch Dunaja. Do užívania bol odovzdaný verejnosti prvýkrát v roku 1895 a bol pomenovaný podľa najmladšej, štvrtej dcéry rakúsko-uhorského cisára Františka Jozefa a Alžbety Bavorskej, známej ako Sissi. V roku 1919 to boli československé vojská, ktoré most vážne poškodili a v roku 1944 nemecké vojská, ktoré most zbombardovali. Obyvatelia na oboch brehoch Dunaja mali kvôli znefunkčnenému mostu takmer 60 rokov sťažené podmienky stretávania sa s priateľmi a príbuznými. Úlohu chýbajúceho mosta na dlhšiu dobu zastrešilo plavidlo – KOMPA, ktorá premávala každý deň podľa presného časového harmonogramu, dnes je už minulosťou.

maria-valeria

7. Socha Jána Sobieského

 

Bol to vojvoda z Poľska Ján Sobieski, kto okrem tuhých bojov proti Turkom, zvádzal súboj s nepochopením medzi slovenským, poľským a maďarským národom. Muža, ktorý hlásal nadčasovú spolupatričnosť medzi národmi už v 17. storočí, si uctili v roku 2008 v Štúrove odhalením sochy s jeho podobizňou. Kresťanské vojská pod jeho vedením porazili v roku 1683 tureckého nepriateľa a tým sa začal európsky oslobodzovací proces spod tureckého jarma.

socha-jana-sobieskeho

8. Nádvorie Európy

 

Nádvorie Európy v Komárne patrí k novodobým pamiatkam v podunajskom regióne. Jedná sa o netradičnú zbierku budov typických pre mnohé európske krajiny. Každý jeden dom na Nádvorí Európy prezentuje jednu z 36 krajín a regiónov prostredníctvom charakteristických architektonických čŕt. Na nádvorí sa nachádza Galéria sôch „Európa“, ktorá prezentuje panovníkov a významné historické osobnosti.

europaudvar

9. Vyhliadkové plavby

 

Ideálnym spôsobom spoznávania historických a prírodných krás Podunajska sú vyhliadkové plavby na Dunaji a Váhu. Počas vyhliadkových plavieb môžu návštevníci spoznávať okolitú prírodu Podunajska so zachovanými zvyškami lužných lesov alebo si prezrieť historické pamätihodnosti miest z takého uhla, ktoré sú z pevniny neviditeľné. Vďaka vyhliadkovým plavbám si návštevník utvorí iný obraz a rozmer o miestach, ktoré sú mu už známe no doposiaľ neobjavené.

Vyhliadkové plavby Komárno - Štúrovo

10. Gastronómia & Podunajská vínna cesta

 

Gastronomické špeciality Podunajska patria medzi najznámejšie a najvýraznejšie kulinárske skvosty Slovenska. Typické, regionálne jedlá sú ovplyvnené maďarskou a tureckou kuchyňou. K chutným jedlám neodmysliteľne patrí vynikajúce víno. Vinárstvo má v regióne niekoľko stáročnú tradíciu. Čaro podunajských pivníc a skvelé vína môžete ochutnať aj vďaka spolku nadšených vinárov v obci Mužla. Snúbenie vína s regionálnymi špecialitami Vám vyčarí nezabudnuteľné gastronomické zážitky. Srdečnosť, ústretovosť, domáca atmosféra a pohostinnosť sú základným znakom miestnych poskytovateľov služieb. Navštívte Podunajsko a presvedčte sa sami.

Boros_csendelet