CANON_CanonEOS70D_43158016-43209330_000

Nové zážitky, nové perspektívy. Začnite znovu na severnom brehu!

Na svete je len málo viac vzrušujúcich destinácií ako Podunajsko od Komárna po Štúrovo. Ohromujúca príroda, tisícročné historické pamiatky, skvelá gastronómia, vynikajúca infraštruktúra: skvelé termálne kúpaliská, cyklistická cesta pri Dunaji a cezhraničné mosty poskytujú mimoriadne bohatú ponuku.

CANON_CanonEOS70D_43519232-43574188_000

Obe podunajské mestá na severnom brehu rieky, ako aj dedinky medzi nimi, ponúkajú zážitky minimálne na týždeň. Pozrime si niekoľko ponúk:

Historické Komárno na slovenskej strane, je známe útulnými budovami, dobrými kaviarňami, útulnými reštauráciami a idylickými námestiami. Najzaujímavejšie námestie je Nádvorie Európy, komplex budov na cca. 6500 metrov2 postavené v roku 2000, kde sa predstavuje architektonický štýl rôznych európskych kultúr. Ponúka fascinujúci zážitok prežívania atmosféry celej Európy s dôrazom na historické tradície.

CANON_CanonEOS70D_46230272-46273363_000

Hranice existovali aj v minulosti, pozdĺž Dunaja sa tiahla hranica Rímskej ríše, 500 km dlhý takzvaný Limes. Na tejto malej časti brehu sa nachádzajú významné pamiatky: v bezprostrednej blízkosti obce Iža nájdeme vojenský tábor z 2.-4. storočia, známi ako Celemantia. Ak ste na bicykli a chcete ísť na brehu Dunaja do Štúrova, mali by ste sa na chvíľu zastaviť v malom miestnom múzeu, a porozmýšľať nad tým, odkiaľ pochádzame a kam smerujeme.

Kelemantia

Pokiaľ pokračujeme našu cestu smerom na východ, dorazíme do Patiniec, ktoré sú najjužnejšou obcou na Slovensku. My ju ale budeme milovať hlavne kvôli svojmu vynikajúcemu termálnemu kúpalisku a wellness hotelu. 27-stupňová voda je príjemná aj v tej najväčšej horúčave, rovnako ako 150 metrov dlhý toboganový svet, jazierko a športové ihriská ponúkajú rôzne možnosti pre relax. V chľadnejších dňoch wellness centrum poskytuje nadštandardnú ponuku relaxačných procedúr vrátane klasických masáží, kúpeľov, zábalov, celotelových kozmetických ošetrení. V saunovom svete nájdete 4 druhy sáun, ľadový relax, Kneippov kúpeľ a jacuzzi. Okrem bazénov môžete využiť umelo vybudované jazero s plochou 14 ha, ktoré slúži na pestovanie vodných športov, člnkovanie, jazdu na vodných bicykloch a poskytuje priestor aj milovníkom rybolovu.

kupalisko_patince_wellness

Okrem rybacích jedál tradičnej maďarskej a slovenskej kuchyne môžeme ochutnať aj vynikajúce vína z tejto oblasti, obec Moča je známa svojimi vínami a vinárskymi podujatiami, ako napríklad festival Burčiaku.

Ďalšia obec nás láka zase inými atrakciami. V Kravanoch nad Dunajom postavili 16-metrov vysokú vyhliadkovú vežu s útulným parkom, nie len pre podunajských cyklistov. Ak je veľká horúčava, nevynechajte chladivú vodu Dunaja, kamienkové pláže sú skvelé na kúpanie a ako to veľké množstvo mušlí dokazuje, kvalita vody je veľmi dobrá.

IMG_0689

Mužla je tiež známa svojimi vínami a obľúbeným letným programom pre dovolenkárov v okolitých dedinách, je príjemné posedenie pri pohári rosé. Prírodná rezervácia Čenkovská lesostep sa nachádza na okraji obce, ktorá je veľkolepým pohľadom pre laických nadšencov, a pre odborníkov ponúka vzácne prírodne poklady.

IMG_0636

Štúrovo má jedinečnú atmosféru hlavne vďaka tomu, že z mesta máme nádherný výhľad na Ostrihom, na baziliku, na hrad a most Márie Valérie. V krásne zrenovovanom centre čakajú návštevníkov cukrárne, reštaurácie. Kúpalisko Vadas a jeho ďalšie zariadenia ponúkajú hlavne pre rodiny s deťmi také služby a zážitky, že ich kvalita sa vyrovná najlepším maďarským kúpeľom. Vo Vadaš Thermal Resort Štúrovo si môžete užívať vynikajúcu termálnu vodu celoročne. Wellness centrum hotela očakáva svojich návštevníkov od januára 2018. Hoci si mnohí ešte neuvedomili, Štúrovo ponúka programy až na niekoľko dní vďaka súvisiacim službám, ako výlety vláčikom do Ostrihomu, možnosti degustácie vín – takisto vláčikom do Mužly. Spomínané programy a množstvo ďalších dobrodružných atrakcií, ako zábavný park, jazierko či hudobné akcie zabezpečia ideálne podmienky pre návštevníkov.

parkany_esztergom

Ak máte možnosť, navštívte severný breh Dunaja a obdivujte túto časť Podunajska.

Share this...
Share on FacebookShare on LinkedIn